Ankara Protez Diş

2

Ankara Protez Diş Çeşitleri

Bir kişinin sosyal yaşamdaki rahatlığı ve özgüveninin büyük bir bölümü konuşma, nefes kokusu, yemek yeme, gülümseme ve estetik görüntüsüne bağlıdır. Ağız ve diş sağlığı ise bu etkenlerin tamamını oluşturur. Bu nedenle varsa eksik dişlerin protez vasıtasıyla tamamlanması kişinin hayat kalitesini arttırmaktadır. Alt ve üst çenenin ön dişlere kesici dişler, köşelerde yer akan ve koparmaya yarayan dişlere köpek dişi, orta ve arkada yer alan çiğneme görevi gören dişlere ise azı dişi denilir. Dişlerde meydana gelen eksiklikler konuşma ve telaffuz bozukluklarına, besinlerin kesilme ve çiğneme işleminin yerine getirilememesine neden olmaktadır.

Protez Diş Nedir?

Protez diş, Ankara Protetik diş hekimliğinde tam ve kısmi  dişsizlik vakalarının tedavisinde dişin yerine geçen çiğneme kuvveti ve konuşma gibi ihtiyaçları sağlayan işlevsel olarak dişin yerine geçen yapılardır.

Diş ve çevre dokular zamanla çeşitli nedenlerle madde kaybına uğrar. Diş eksikliğinin giderilmesi amacıyla hazırlanan malzemeye diş protezi denir.  Görüntü olarak istenilen renkte ve şekilde yapılabilmektedir.

Protez Diş Bakımı

Hareketli protez diş gece bir bardak temiz suyun içerisinde ertesi sabaha kadar bekletilerek  günlük bakımı sağlanmış olur. Bunun dışında eczanelerde satılan protez diş temizleyici tabletleri haftada bir ya da iki haftada bir kullanılarak bakterilerden arınma sağlanır. Protezin aşınma çizilme gibi hasara maruz kalmaması için sert kıllı fırçalarla fırçalanmaması gerekir. Yumuşak veya orta sertlikte diş fırçaları ile tıpkı diş fırçalar gibi fırçalanmalıdır.

Komple Protez Diş

Diş kayıpları fiziksel görüntünün yanı sıra psikolojik olarak da bireyleri olumsuz etkilemektedir. Ankara’da yaş ortalamasının yükselmesine paralel olarak komple protez diş hastalarının da sayısı artmaktadır. Tek bir diş eksiği, birkaç diş eksiği ya da komple diş eksiklikleri nedeniyle farklı türde ve yapıda protez diş uygulamaları yapılmaktadır. Komple diş protezi tercih edilirse yapay damak yapısı da oluşturulmaktadır.

Protez Diş Çeşitleri

Dişte hassasiyeti, ağrı, diş eti çekilmeleri gibi hastanın konforunu etkileyen durumlarda diş protezi tedavisi uygulanmaktadır. Son yıllarda Ankara Protez Diş uygulamalarında metal destekli diş protezinde metalin yerine dental seramiğin tercih edilme oranında artış vardır.

 1. Porselen Protez Diş Çeşitleri
 2. Lamine Veneer

Dişin önündeki tabakadan ölçü alınır ve dişe verilmek istenen renk ve şekil ince bir porselen kaplama üretlmektedir.

 1. İnley ve Onley

Dolguyu destekleyecek diş yapısı bulunmadığında hastanın dişi kron kaplanacak düzeyde zarar görmemişse inley ve onleylerden yararlanılır.

 1. Sabit Diş Protezi
  1. Kron: Çürük , kırık gibi nedenlerde küçülterek tedavi uygulama.
  2. Köprü: Komşu dişlerden destek alarak boşlukların doldurulmasıdır.
 1. Hareketli Diş Protezi

Hareketli diş protezi gece yatarken çıkarılıp sabah tekrar takarak kullanılmaktadır.

 1. Zirkonyum Protez Diş
 2. Cad Cam Protez Diş

Protezi destekleyen kemik dokuları protezin işlevi için temel niteliğindedir. Ağız sağlığında yumuşak ve sert dokuların sağlıklı biçimde devamlılığını koruması için gerekli basıncın belli aralıklarla uygulanması gerekir. Bu durum protez diş uygulamasının ilk adımıdır.

Diş Porselenlerinin Çeşitleri

 1. Metal Destekli Diş Porseleni
 2. Seramik Destekli Diş Porseleni
 3. Desteksiz Diş Porseleni

Protez Diş Fiyatları

Sabit protezler diş başı fiyatlandırılır. Ankara Diş Hekimleri Odasının belirlediği fiyatlara göre porselen protez tek diş taban fiyatı 750 ₺ olarak belirlenmiştir. Dişin ağızdaki konumuna göre fiyat artabilir. Damak ücreti çene başı 2000 ₺ civarındadır. Zirkonyum diş ise porselen dişten daha pahalıdır. Bu fiyatlar ortalama olup hastanın ve tedavinin durumuna göre fiyatlarda değişiklik söz konusu olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.