Ankara İmplant

4

İlerleyen zamana ve insanların her geçen gün daha fazla bilinçlenmesine bağlı olarak, diş ve ağız sağlığına gösterilen önem gittikçe artmaktadır. İnsanlar kimi zaman daha sağlıklı dişlere kimi zaman ise daha ileri aşama da daha sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmak istemektedir. Bu alanda hastaların istek ve arzularına cevap verecek birçok alanında uzman kişi ve birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların bazıları sadece daha sağlıklı diş yapısını hedeflerken bazıları ise sağlık ve estetik görünüşü aynı anda sağlamaktadır.

İmplant bu uygulamalardan sadece biridir ve hastaların hem sağlık hem de estetik ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. İmplant en basit tabirle, yapay diş kökü olarak tanımlanır. Kişinin ağzında eksik olan dişlerin yerini tutabilmesi amacıyla çene kemiğine entegre edilen, diş kökü görevi gören bir vidadır. İmplant uygulamasında operasyonu geçirecek kişinin diş eti ve çene kemiği yapısı oldukça önemli parametrelerdir. Bu tedavi öncesinde hasta sağlıklı bir diş etine sağlık sahip olmalı ve kullanılacak implant hastanın çene kemiğine uygun uzunluk ve kalınlıkta olmalıdır. İmplant uygulaması ile ilgili akıllara takılan en önemli hususlarda biri ise vücuda yabanci bir madde entregre edilmesinden ötürü eklenti parçanın uyum sağlayıp sağlamayacağıdır. Herhangi bir organ naklinden farklı olarak implant uygulamasında doku uyumu ya da vücudun reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun nedeni implantın insan vücudu ile kimyasal açıdan hiçbir tepkime vermeyecek, titanyum gibi maddelerden imal edilmesidir. Eğer hasta sağlıklı bir diş eti yapısına sahip olması ve çene kemiğine uygun implant seçilmesi durumunda tedavinin uzman ellerde kötü sonuç vermesi imkansız bir durumdur.

İmplant uygulamasını oluşturan süreçlere değinecek olursak eğer, ilk sırada genel kontrol gelmektedir. Bu genel kontrol sırasında hastaya genel bir ağız ve diş sağlığı taraması yapılır. Tarama sonucuna göre eğer implant uygulamasını gerektirecek bir durum varsa hastanın ağız ve diş yapısıda göz önünde bulundurularak uygun implant seçimi yapılır. İmplantlar genellikle iki parçadan oluşmaktadır. Bunlardan birisi çene kemiğine entegre olur ve bir diğer ise eklenecek yapat dişin entegre edilebilmesi için çene kemiğini entegre edilen implant parçasına bağlanır. Bu aşamada implant seçimi tek başına yeterli bir değildir. Tedavi sürecinin tamamlanabilmesi için üzerine entegre edilecek yapay dişin yapısına da bu aşamada karar verilir. Bir sonraki aşama ise cerrahi işlemdir. Bu aşamada hastaya anestezi yapılarak implantın vücuda yerleştirilmesi sağlanır. Takip eden aşama entegrasyon aşaması olarak tanımlanır ve bu aşamada çene kemiği ile implantın birbirlerine tamamen entergre olması sağlanır. Bu süreç yapılan operasyonun zorluğu ve kişinin genel sağlığına bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar değişen sürelerde tamamlanabilir. Bir sonraki aşamada implantın yapay dişe bağlı olarak göre alacak kısmının kişinin ağzına yerleşimi sağlanır. Son aşamada ise Daha önceden belirlenen ve hazırlanan yapay diş hastanın ağzına yerleştirilerek tedavi süreci tamamlanmış olur.

İmplantların bakımı normal dişlerin bakımından farksızdır. Orjinal dişlerimize uyguladığımız diş fırçalama, iş ipi kullanımı ve gargara gibi bakım işlemlerini, implant dişe de uygulamamız durumunda herhangi bir sorun yaşamadan sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak uzun yıllar mümkündür.

İmplant tedavisi ağız ve diş sağlığına sağladığı fayda ve neden olduğuı daha estetik görünüşe istinaden oldukça olgun bir tedavi yöntemidir. Görece uzun, meşakkatli ve bir o kadar da kullanıcısına uzun süreler sıkıntısız bir şekilde hizmet veren bu yöntem, tedavinin uygulanacağı yerden yere değişmekle birlikte ortalama 1500 TL civarındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.