Ankara Diş Teli Tedavisi

2

Ankara Diş Teli Tedavisi

Ortodonti, dişlerden ve çevre dokulardan kaynaklanan ağız ve yüz anormalliklerini teşhis ve tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır. Diş teli tedavisi ortodonti tarafından yapılmaktadır. Ayrıca ortodonti, dişler ve çenenin üç boyutlu olarak uyum içerisine getirilmesi görevini de üstlenir. Halk arasında diş teli tedavisine ortodontik tedavi de denilebilmektedir. Günümüzde ortodontik tedaviler sayesinde her insana güzel bir gülümseme ve iyileştirilmiş ağız diş sağlığı sağlanabilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş telleri sürekli güç uygulama şartı ile çalışmaktadır ancak uygulanan güç çok fazla olursa diş ve dişi çevreleyen dokular zarar görebilir. Dişlerin istenen pozisyonlara yerleştirilmesi sadece hafif ve sürekli bir basınç sayesinde gerçekleşmektedir. Dişlere yapıştırılan ve üzerlerinde tellerin rahatça geçebileceği delikler olan aparatlara braket denmektedir. Braketler dişlere yapışıktır ve bu sebeple 24 saat tedaviye katkı sağlamaktadır. Ayrıca braketlere dişleri doğru yönlendiren kulplar da denilebilmektedir.

Bu braketlere bir tel tutturulur ve tel normal durumuna dönmek için dişlere belirli bir miktar da güç uygular. Bu sayede zamanla dişler istenilen pozisyona getirilir. Ortodontik tedavinin asıl amacı dişleri kemik içerisinde hareket ettirmektir. Bu hareket maalesef birkaç gün içinde olmuyor. Dişlerin kemik içerisinde ayda ortalama 1 mm kadar hareket etmesi beklenmektedir. Tedavinin birçok çeşidi ve aşaması bulunmaktadır ve bazı aşamalarda hastanın elastik ajan kullanması gerekebilir. Bu lastikler oldukça basit lastiklerdir, kişi kendine göre her gün değiştirebilir. Dişlerin istenilen noktaya ulaşmasına yardımcı olurlar.

Günümüzde tıp alanı oldukça geliştiği için artık modern tedaviler sayesinde daha hızlı sonuç elde etmek mümkün. Eğer siz de hızlı ve kaliteli bir sonuç istiyorsanız kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca siz değerli hastalarımıza özel metal, seramik ve cam gibi tedavi opsiyonlarıda sunuyoruz.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisinin süresi her hastanın problemine göre değişiklik göstermektedir fakat genelde 8 ila 30 ay arası sürer. Bir hastanın diş teli takma süresi ortalama 2 yıldır. Diş telinin tedavi süresi hekimin bilgisine ve özenine göre de değişkenlik göstermektedir. Eğer hekim gerçekten özenli ve işinde başarılı ise tedavinin başarısı yüzde yüzdür. Diş teli tedavi bitiminde aparat çıkarılır ve dişlerin tekrar eski hallerine dönmemesi için çeşitli pekiştirme aparayleri kullanılabilir.

Diş Teli Tedavisi Acıtır mı?

Diş telinin takılma sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir ancak teller takıldıktan birkaç gün sonra hasta, dişlerin hareketlenmesinden dolayı küçük bir ağrı hissedebilir ve bu gayet normaldir. Bunun dışında tellerin batmasından dolayı yumuşak dokuda yaralar meydana gelebilir. Bu yaraların oluşturduğu sorunlar dışında genelde başka bir sorun oluşmaz. Dokuda oluşacak yaraların önlenmesi için ise ağrı kesici ve ortodonti mumlar kullanılabilir.

Diş Teli Tedavi Fiyatları

Diş teli tedavisinin fiyatını oluşturan ve etkileyen birçok etken vardır. Bu fiyatlar genelde tedavi sırasında kullanılan ürünler ve uygulanan kliniklere göre değişiklik gösterir. Fiyatı etkileyen bir diğer unsur ise tedavinin türüdür. Genelde tedavi türüne göre ortalama 2.500 TL ila 10.000 TL arası değişmektedir. Diş yapısının bozukluğu da fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur. Diş teli fiyatları her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Bu fiyatlar devlet ve özel hastaneler için ayrı ayrı belirlenir. Bu yüzden rekabeti korumak amacı ile internette fiyat paylaşmak yasaktır. En doğru fiyat bilgisi için kliniğimizi ziyaret edebilir ya da telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.