Ankara Diş Beyazlatma

2

Estetik görünüm açısından beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmak insanlar arasında oldukça önem taşımaktadır. Dişin ve yüzeyindeki minenin yapısı nedeni ile normalden daha koyu renkli olması veya sonradan oluşan leke ve sararmaların giderilmesi için yapılan işlemlere diş beyazlatma denir.

Di̇şler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Çocuk yaşlarda dişlerde oluşan yapısal bozukluklar, bebeklik döneminde kullanılmak zorunda kalınan antibiyotikler, günlük tüketilen içecekler, içilen sulardaki fazla flor miktarı dişlerde istenmeyen sararma ve lekelenmelere neden olmaktadır. İç renklenme ve dış renklenme olarak iki şekilde olmaktadır.

Dış Renklenme: Dişin yüzeyindeki minenin, sigara, çay, kahve veya diğer renkli boya içeren içeceklerin kullanılmasıyla oluşan sararmalarıdır. Boyar maddelerin diş yüzeyine yapışmasıyla oluşur. Diş taşı temizliğiyle genellikle sorun giderilir.

İç Renklenme: Dişin yapısına işlemiş, günlük rutin bakımlarla giderilemeyen sararma ve lekelenmelerdir. Çocukluk yıllarında fazla alınan flor ve kullanılan ilaçlar en büyük etkendir. Beyazlatma işlemi bu problemlerin giderilmesinde büyük oranda başarılı olmaktadır.

İşlem gerektiren lekelenme ve sararmalara farklı tedaviler gerekebilir. Diş hekiminizin öngörüsü ve kararı bu durumda önem arz etmektedir.

Diş Beyazlatma Çeşitleri̇ Nelerdir?

Diş beyazlatma işleminde, genel olarak dört çeşit yöntem uygulanmaktadır.

Klinik ortamda lazer tekniği ile diş beyazlatma yöntemi: Diş hekimi tarafından özel beyazlatıcı jel sürülür. Daha sonra lazer yardımıyla jel aktif hale getirilerek beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. Lazer yöntemi, dişe sürülen beyazlatıcının aktive olması için kullanılır. Bu yöntem diş beyazlatma işlemi için fazla zaman harcamak istemeyen hastalar için tercih edilir. Lazer, ortalama bir saat gibi bir sürede işlemin tamamlanmasını sağlar.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi: Ağız içi ölçüsü alınarak, klinik ortamda ölçüye uygun hastaya özel plaklar yapılır. Bu plaklara gerekli miktarda jel tatbik edilir. Hastanın ağzına yerleştirilerek evde kendisinin takip etmesi sağlanır. Ortalama 10-15 gün tedavi süreci devam eder. Günde 4-6 saat uygulanması önerilir.

İçten diş beyazlatma yöntemi (tek diş): Kanal tedavisi uygulanması sonucu renk değişimi oluşan dişlere tatbik edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde dolgu sökülür, ortaya çıkan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır. Daha sonra geçici dolgu ile uygulanır. Bu işlem dişin rengi istenilen beyazlığa ulaşıncaya kadar devam eder. Beyazlatma işlemi son bulunca gerçek dolgu ile tedavi süreci tamamlanır.

Kombine diş beyazlatma yöntemi: Hem klinik hem de ev tipinin beraber yürütüldüğü diş beyazlatma yöntemidir. Bu yöntemde; klinikte yapılan uygulamadan sonra, gerekli görüldüğü durumda, birkaç gün ev tipi beyazlatma işlemi uygulanır. Buradaki amaç, lazerle yapılan beyazlatma işlemini desteklemektir.

Di̇ş Beyazlatma Tedavi̇si̇ni̇n Sağladığı Avantajlar

Diş beyazlatma tedavileri hem sağlık hem de estetik açıdan birçok avantaj sağlamaktadır.

Düzgün bir ağız yapısı ortaya çıkar. Estetik ve doğal bir gülüş kazandırır. Dişler kaybettiği renge kavuşur. Dişeti hastalıkları ve diş çürümelerinin önlenmesinde etkili olur. Dişlerdeki soğuk ve sıcak hassasiyeti azalır. Sosyal alanda özgüven kazanmaya katkı sağlar.

Diş beyazlatma tedavisi sonucunda estetiklik kazanılırken, ağız sağlığı da korunmuş olur.

Di̇ş Beyazlatma Fi̇yatları

Diş beyazlatma tedavi fiyatları, uygulanacak yöntemlere göre değişiklik göstermektedir. Kliniklerde uygulanan beyazlatma işlemleri her zaman daha maliyetli olmaktadır. Kombine diş beyazlatma işleminde ise klinikte oluşan maliyete plak ve beyazlatıcı jel fiyatı eklenir.

Genelde diş beyazlatma fiyatları, Türk Diş Hekimleri Birliğinin yayınlamakta olduğu fiyat bildirgesi baz alınarak hesaplanır. Buna rağmen diş klinikleri kendi insiyatiflerini kullanarak fiyatlarda belirli indirimler uygulamaktadırlar. Diş beyazlatma fiyatı için kurumumuzla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.